Artvin’de, “Karayolu Trafik Güvenliği Toplantısı” Yapıldı

Artvin sınırları içerisinde meydana gelen trafik kazalarının muhtemel tespit edilen sebepleriyle bundan sonra benzer kazaların önlenmesi amacıyla Vali Yılmaz Doruk başkanlığında Valilik Toplantı Salonunda “Karayolu Trafik Güvenliği Toplantısı” yapıldı.

Toplantıda, mevcut trafik ve yol durumunun yanı sıra son 5 yıl içerisinde il genelinde meydana gelen ölümlü ve yaralanmalı trafik kazaları ayrıntılı olarak ele alınarak, kazaları etkileyen ve nedenleri ile kurumlarca alınan-alınması gereken tedbirler görüşüldü.

Trafik kazalarının nedeni incelendiğinde, genellikle bazı sürücülerin, aracın hızını, aracın yük ve teknik özelliğine, görüş, yol, hava ve trafik durumunun gerektirdiği şartlara uymadığı, şerit izleme ve değiştirme kuralına uymamak, alkollü araç kullanmak, sağa-sola dönüş kurallarına riayet etmemek, yol üzerine aracı zorunlu haller dışında park etmek, taşıma sınırını aşmak, gerekli tedbirleri almadan araç çekmek, park edilen araçlar arasından çıkarken ve park ederken dikkat etmemek, servis freni, lastikleri, dış ışıkları, selektör ve bozuk araç kullanmak gibi hükümleri ihlal ettikleri tespit edilmiştir.

Artvin İl Jandarma Komutanlığı ve İl Emniyet Müdürlüğü Trafik Asayiş Timleri tarafından başta Varyant Bölgesi olmak üzere sorumluluk sahasındaki diğer yollarda meydana gelen ölümlü-yaralanmalı trafik kazalarını önlemek amacıyla bir takım önlemler alındığı bildirilmiştir.

Meydana gelen trafik kazaları ve nedenleri ayrıntılı olarak analiz edildiği, trafik ve asayiş timleri tarafından icra edilen sabit ve seyir halinde trafik kontrolleri artırılmış, kazaların meydana geldiği Artvin-Ardahan Devlet Karayolu 18’inci kilometresi 125. Yıl Atatürk Çeşmesi bölgesinde Model Trafik Aracı 24 Haziran 2019 tarihinde yerleştirildiği ayrıca asayiş devriyeleri de yol üzerinde belirli noktalarda sabit bekletilerek, kural ihlali yapan sürücülere de yakalanma algısı oluşturulma gayretleri artırılmış, denetim ve kontrollerde sürücüler, emniyet kemeri takılması, cep telefonu kullanılmaması, yol durumuna göre hızlarının azaltılması, trafik kurallarına uymaları konusunda uyarılmış ve çeşitli bilgilendirme broşürleri dağıtılmış ve bundan böyle dağıtılmaya devam edileceği belirtilmiştir.

İl genelinde trafik kazalarının önlenmesi için ayrıca, varsa alınacak ilave tedbirler ile yol bakım ve trafik güvenliği çalışmalarının şimdiye kadar olduğu gibi ilgili kurum ve kuruluşlarla ( Karayolları 10. Bölge Müdürlüğü, Karayolları 102. Şube Şefliği, Emniyet Müdürlüğü) koordineli olarak tespiti ve süratle uygulanması çalışmalarına devam edilmesi kararlaştırıldı.

Yaklaşık iki saat süren toplantıya Vali Yılmaz Doruk’un yanı sıra İl Garnizon Komutanı Piyade Albay Abdurrahman Cengiz Çerçi, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Bahtiyar Yılmaz, İl Emniyet Müdür Vekili Alirıza Güney ile ilgili kurum amirleri katıldı. AVBM

Bu haber 2.175 kez okundu.