Artvin’de En Sıcak Günler Başladı!

Artvin’de hava sıcaklığı 40 dereceye ulaştı. Artvin ve ilçelerinde hakim olan aşırı yağışların yerini sıcak havaya bırakması vatandaşları bunalttı.

Edinilen bilgiye göre Artvin’de ölçülen hava sıcaklığının son üç gündür 40 derece olduğu ve sıcaklıkların 5 gün boyunca 30-35 derece bandında seyredeceği tahmin ediliyor. Yaz sıcaklıklarının etkisini arttırarak hissedildiğini söyleyen vatandaşlar, “Tabi yaz ayındayız ve sıcaklıkların artması normal. Son yılların belki de en sıcak günlerini yaşıyoruz. Geçtiğimiz günlerde aşırı yağışlar ilimizi ve ilçelerini olumsuz bir şekilde etkiledi. Sıcak havaların başlaması bir yandan herkese rahat bir nefes aldırdı” şeklinde konuştular.

Sokak Kedileri Gölgeye Sığındı

Sıcak havaların aniden bastırması vatandaşların yanı sıra sokak hayvanlarını da etkilemeye başladı. Özellikle sıcaktan bunalan sokak hayvanları da çareyi gölgelik yerlere sığınmakla buldu.

4 Kentte Memurlara ‘Sıcaklık’ İzni Verildi

Ankara, Osmaniye, Denizli ve Muğla’da aşırı sıcaklar nedeniyle yarın kamuda çalışan, hamileler ve engelliler için idari izin verildi

Ankara İl Hıfzıssıhha Kurulu, yarın artması öngörülen hava sıcaklığı nedeniyle kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan hamileler, rapor ile tevsik edilmek şartıyla şeker, kalp-damar, beyin-damar, kronik solunum sistemi hastalıkları, karaciğer, böbrek ve kanser hastalıkları olanlar, yüzde 40 ve üzeri engelli raporu bulunanların 3 Temmuz günü idari izinli sayılmalarına karar verdi.

Ankara’daki sıcak hava izni ile ilgili olarak şu açıklama yapıldı: “Hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi ve Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü’nden alınan son hava tahmin raporlarına göre, Ankara ilimizde hava sıcaklığının, 03/07/2017 Pazartesi günü yükselmeye devam edeceği tahmin edilmektedir. Sağlık Bakanlığı’nın 2007/52 sayılı Aşırı Sıcaklarda Alınması Gereken Önlemler Genelgesi kapsamında, Ankara İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, 02.07.2017 tarihinde, 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 23. maddesi hükmüne göre, olağanüstü toplanarak Ankara İlindeki kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan;

  1. Hamile bayanlar,
  2. Rapor ile tevsik edilmek şartıyla şeker, kalp-damar, beyin-damar, kronik solunum sistemi hastalıkları, karaciğer, böbrek ve kanser hastalıkları olanlar,
  3. Yüzde 40 ve üzeri engelli raporu bulunanların 03 Temmuz 2017 tarihinde idari izinli sayılmalarına karar vermiştir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Ç.P.