Artvin’de, “Dünya Çocuk Hakları Günü” konulu resim sergisi açıldı

Artvin’de, “20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü” kapsamında resim sergisi açıldı.

İl Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğünce Milli İrade Meydanı’nda açılan resim sergisinde çocuk hakları konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla çocuk hakları sözleşmesindeki ana maddelerin yazılı olduğu resimlerle süslenmiş tablolar sergilendi.

Serginin açılışına Artvin Valisi Yılmaz Doruk ve eşi Meral Doruk Hanımefendi, İl Emniyet Müdürü Sinan Ergen, İl Milli Eğitim Müdürü Fahri Acar, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Şentürk Ağırbaş, İl Genel Meclis Başkanı Furkan Çakmak, bazı kurum amirleri, emniyet teşkilatı, sanatseverler ile vatandaşlar katıldı.

Sergiyi gezen Vali Doruk, İl Emniyet Müdürü Sinan Ergen’den ve diğer ilgililerden bilgi edindi.

Burada gazetecilere açıklamalarda bulunan Vali Doruk, çocuk haklarının, çocuğun doğumundan başlayıp sağlıklı bir ortamda büyümesi ve eğitim haklarına erişimi gibi çok sayıda konuyu kapsayan çok boyutlu bir konu olduğunu söyledi.

Dünyada ortaya çıkan çatışma ortamlarında en çok çocukların mağdur olduğunu kaydeden Doruk, “Dünyada ekonomik sıkıntılar karşısında yine en çok çocuklar mağdur oluyor. Bu manada çocuk haklarının ulusal arası düzeyde bir sözleşmeye bağlanması önemli bir konu. Türkiye’de bu sözleşmeye 1995’te imza etti ve hükümlülüklerini en güzel şekilde yerine getiriyor” dedi.

Savaşlar nedeniyle dünyada çok sayıda mülteci durumuna düşen çocuk olduğunu ifade eden Doruk, “Bu konuda ülkemiz örnek olacak sorumluluklara imza atıyor. Umarım bütün dünya devletleri ülkemizin gösterdiği bu hassasiyeti gösterirler ve çocukların mağduriyeti en az seviyeye iner. Bugünde burada farkındalık oluşturmak amacıyla emniyet müdürlüğümüzce açılan sergiyi geziyoruz” dedi.

Sabah saatlerinde açılan sergin gün boyu açık kalacak.

AVBM