Artvin’de “Devlet Övünç Madalyası Ve Beratı Tevcih”  Töreni Düzenlendi

 

         Artvin’de,  15 Temmuz Şehit Aileleri Ve Gazileri İçin “Devlet Övünç Madalyası Ve Beratı Tevcih”  Töreni Düzenlendi

Artvin’de,  15 Temmuz Şehit Aileleri ve Gazileri için “Devlet Övünç Madalyası ve Beratı Tevcih”  töreni düzenlendi.

Artvin Valiliği Çoruh Toplantı Salonunda gerçekleştirilen törende Artvin Valisi Ömer Doğanay,  Devlet Övünç Madalyası ve Berat’ını Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan adına 15 Temmuz Gazilerine takdim etti.

Sayı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan tören Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın mesajının okunmasıyla devam etti.

15 Temmuz hain darbe girişimi gecesi Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) nöbet tutarken atılan bombalar sonrası önemli ölçüde işitme yetisine kaybederek gazi olan Polis Memuru Yunus Emre Yemiş ve yine 15 Temmuz gazilerinden Polis Memuru İlker Doğan Özcan,  devlet övünç madalyası ve beratını Vali Ömer Doğanay’ın elinden aldı.

Törende konuşan Vali Ömer Doğanay, büyük davaların, büyük zaferlerin, büyük hedeflerin ardında büyük kahramanlar olduğunu söyledi.

Doğanay, “Bu uğurda gazilik payesiyle müşerref olmuş kardeşlerimiz de milletimizin gönlünde en yüce makama ulaşmıştır. Şehit yakınlarımız ve gazilerimize takdim edilen Devlet övünç madalyası devletimizin ve milletimizin sizlere olan vefa borcunu minnetini nesiller boyunca hatırlatacak bir semboldür. Coğrafyamızda varlığımızı cesaretleriyle dünyayı kendilerine hayran bırakan ecdadımız ile bu uğurda hayatlarını ortaya koyan şehitlerimize ve gazilerimize borçlu olduğumuzu biliyoruz. Onların sayesinde bin yıldır aynı toprağın üzerinde yaşayabiliyor, aynı pınarlardan su içebiliyor, 5 vakit ezanlarımızı dinleyebilir, göklerde dalgalanan bayrağımızı gururla seyredebiliyoruz. Bu bilinçle devletimiz ve milletimiz şehit yakınlarımızın ve gazilerimizin her daim yanındadır” dedi.

Gazi Yunus Emre Yemiş ise, yaptığı açıklamada, 15 Temmuz Gecesi mecliste görevli olduğunu ifade ederek, “Meclise atılan 3. bombanın etkisiyle yaralandım. Cumhurbaşkanlığı katına atılan bombada yaralandım. Bombanın etkisiyle fırladım. Sonra arkadaşların yardımıyla hastaneye götürüldüm. Bu berat ve övünç madalyasının tarifi yok anlatılmaz. Bu şerefe nail olduğum için çok mutluyum. Allah bizlere 15 Temmuz gecesini bir daha yaşatmasın. O geceye dair söylenecek bir şey yok, inşallah tekrarını yaşamayız” dedi.

“Zeytin Dalı” operasyonuna dairde konuşan Yemiş “Allah ordumuzun yardımcısı olsun. Elimde olsa bende gitmek isterim. Bende orada mücadele etmek isterim.

Törene, Vali Doğanay’ın yanı sıra İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Ramazan Gürler, İl Emniyet Müdürü Mehmet Selvi, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Şentürk Ağırbaş ve gazı yakınları katıldı.

AVBM