Artvin’de 70 Yabancı Uyruklu Göçmen Yakalandı

Artvin'de 70 Yabancı Uyruklu Kaçak Yakalandı (5) Artvin'de 70 Yabancı Uyruklu Kaçak Yakalandı (1) Artvin'de 70 Yabancı Uyruklu Kaçak Yakalandı (2)  Artvin'de 70 Yabancı Uyruklu Kaçak Yakalandı (4)

            Artvin’de 70 Yabancı uyruklu göçmen yakalandı.

            Artvin’de ihbar üzerine bir otobüsü arayan Artvin Emniyet Müdürlüğü Ekipleri otobüste kaçak yollarla Türkiye’ye girdiği tespit edilen 70 kişiyi gözaltına aldı.

            Artvin İl Emniyet Müdürlüğüne gelen bir ihbar sonucunda şehirlerarası otogar girişinde bir otobüsü durduran Asayiş ekipleri otobüste arama yaptı. Gerçekleşen aramanın sonucunda otobüste çocuk, bayan ve erkek olmak üzere toplam farklı ülkelerin vatandaşları oldukları öğrenilen 70 kişi kaçak olduğu tespit edildi.

Artvin İl Emniyet Müdürlüğü tarafından gözaltına alınan 70 kişinin ifadeleri alındıktan sonra, Artvin Toplum Sağlığı Merkezine gönderilerek sağlık kontrolü gerçekleştirildi. Kaçak olarak Türkiye’ye girdiği tespit edilen şahıslar daha sonra gözaltında tutulmak üzere Borçka Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğü Salonuna gönderildi.

            Borçka Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğü tarafından kaçaklara spor salonunda yataklar kuruldu. Yakalanan kaçaklara Borçka Belediyesi tarafından belediyeye ait Hayır Çarşısından gerekli eşyalar temin edildi. Türkiye’den uzanacak şefkat elini beklediklerini dile getiren kaçakların işlemleri tamamlandıktan sonra ülkelerine iade edileceği öğrenildi. Kaçakların arasında bir Türkmen, Güney Afganistan ülkesinden İran Sınırını Türkiye’ye yaya olarak geçtiklerini, ülkelerinden Terör örgütünden ve kaçtıklarını anlatan göçmen, 20 gün yollarda olduklarını ve aç susuz dağlarda yattıklarını anlatan göçmen, Türkiye’den uzanacak şefkat elini beklediklerini dile getirdi.

            Borçka Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü Memiş Türk ve Belediye Başkan Yardımcısı Mehtap Şentürk, “Afganlara Hayır Çarşısından ve Artvin Gençlik Merkezinden eşya yardımının yanı sıra üst baş temizlikleri sağlanarak misafirlerimizi en iyi şekilde ağırladıklarını” ifade ettiler.

Haber: Bülent Atasert