Artvin’de 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Coşkusu

Artvin’de 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Coşkusu

Artvin’de vatandaşlar, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla meydanlarda bir araya geldi. Etkinliklerde bir konuşma yapan Artvin Valisi Yılmaz Doruk, tarih boyunca istiklal ve istikbaline kast edenleri canı ve malı pahasına bertaraf eden aziz milletimizin 15 Temmuz 2016’daki hürriyet ve istiklal sevdasına sadakat sınavından da alnının aklıyla çıktığını söyledi. Artvin’de Milli İrade Meydanı’nda bir araya gelen yüzlerce vatandaş 15 Temmuz hain darbe kalkışmasına karşı duruşunu bir kez daha belli ederken, o gece yaşanan destanın kahramanlarını bir kez daha andılar. 

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik günü etkinlikleri kapsamında Artvin’de demokrasi yürüyüşü düzenlendi. Artvin ve ilçelerinde tüm yurtta olduğu gibi düzenlenen etkinliklere katılım oldukça yoğun oldu. 15 Temmuz Hain Darbe girişiminin ardından tam 3 yıl geçmiş olmasına karşın vatandaşların inançlarının ilk günkü gibi taze olduğu yürüyüş saati öncesinde yüzlerce vatandaşın bir araya gelmesinden ortaya çıktı. Ellerine bayrakları alan vatandaşlar Atapark önünde toplandılar. Atapark önünde toplanan vatandaşlar Artvin Halk Eğitim Merkezi Livane Mehter Takımının çaldığı marşlar eşliğinde Milli İrade Meydanı’na kadar yürüdüler. İki dev Türk Bayrağının taşındığı yürüyüşte vatandaşlar ellerindeki Türk Bayraklarıyla, “Darbelere karşı omuz omuza”, “Şehitler ölmez vatan bölünmez” sloganları attılar. Yürüyüşe Artvin Valisi Yılmaz Doruk, AK Parti Artvin Milletvekili Erkan Balta, Garnizon Komutanı Piyade Albay Şükrü Şenduran, Artvin Cumhuriyet Başsavcısı Muhammed Yasin Başbay, Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Uğur Bay, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Bahtiyar Yılmaz, Artvin Çoruh Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Tilki, Ak Parti İl Başkanı Şenol Alpaslan, MHP İl Başkanı Serdar Kılınç, Belediye Başkan Yardımcısı Zafer İnce, DSİ Çoruh Projeleri 26. Bölge Müdürü Celal Tokalak’ın yanı sıra tüm kamu kurum kuruluşlarının daire amirleri, stk ve siyasi parti temsilcileri ile yüzlerce vatandaş katıldı.

Artvin Valiliğince Milli İrade Meydanında düzenlenip saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okumasıyla başlayan programda İl Müftüsü Hasan Güneş tarafından Kuran’ı Kerim okunarak dua edildi.

Vali Doruk: Türk Milleti hürriyet ve istiklal sevdasına sadakat sınavından da alnının akıyla çıkmıştır

Artvin Valisi Yılmaz Doruk burada yaptığı konuşmada tarih boyunca istiklal ve istikbaline kast edenleri canı ve malı pahasına bertaraf eden aziz milletimizin 15 Temmuz 2016’daki hürriyet ve istiklal sevdasına sadakat sınavından da alnının aklıyla çıktığını söyledi.

Doruk. “15 Temmuz’da Cumhurbaşkanımızın çağrısı ile meydanlara inen aziz Türk Milleti devletimizin içine sızarak birlik ve beraberliğimize kast eden, kendisine emanet edilen silahları kendi vatandaşlarına doğrultan, doğrultmakla kalmayıp kullanan ülkemizi parçalamak ve milli iradeyi yok etmek isteyen darbeci hainlere karşı tankların önüne yatarak destansı bir direniş göstermiştir” dedi.

Doruk, milletimizin 15 Temmuz’da bu ülkeyi bölmek isteyen vatan hainlerine ne güzel cevabı verdiğini belirterek ülkemizin dört bir yanında bağımsız yaşamak arzusuyla günlerce demokrasisi nöbetleri tutuğunu dile getirdi.

Bugün kader ve gururu aynı anda hissettiğini kaydeden Doruk, “ 251 vatandaşımızı kaybetmenin, 2 bin 193 vatandaşımızın da gazi olmasının hüznü tekrar yaşarken diğer yandan dünyada az bulunur bir direniş örneğine imza atmanın haklı gururunu yaşıyoruz” ifadelerine yer verdi. 

AK Parti Artvin Milletvekili Erkan Balta’da cumhuriyet tarihimizde bu millete yönelik yapılan en büyük ihanetin 15 Temmuz darbe girişimi olduğunu belirterek, “Bu millet çok darbeler gördü ama 15 Temmuz darbe girişimi gibisini görmedi” dedi.

AK Parti Artvin Milletvekili Erkan Balta darbe girişimi gecesinin ilk saatlerinden itibaren tüm Türkiye’de olduğu gibi Artvin’de de binlerce kişinin meydanlarda toplanarak demokrasiye sahip çıktığını söyledi.

Bugün de aynı kalabalığı burada görmekten mutluluk duyduğunu kaydeden Balta, “Bugünde burada demokrasi nöbetindeyiz. Aynı inançla bugün yine alanlardayız. Bu coğrafyada yaşamak zor bir iş. Tarih boyunca bizi sürekli bu vatan toraklarından atmak ya da bura köle kılmak için sürekli oyunlar oynanmıştır. Cumhuriyet tarihimiz boyunca da devletimizin bu coğrafyada büyümesini istemdiler. Hep önümüze engeller çıkardılar. Cumhuriyet tarihimizde bu millete 15 Temmuz hain darbe girişimi gibi bir ihanet yoktur. Bu millet çok darbeler gördü ama 15 Temmuz darbe girişimi gibisini görmedi. Bu darbede de diğer darbelerden olduğu gibi Atlantik ötesinden işaret alınmış, oradan destek alındı. Bu milletin içinden çıkardıkları hainleri milletin karşısına çıkardılar ve devletin silahını millete doğrultmuşlardır. Bu millet tankların önüne dimdik çıkacak bir millettir.  Savaş uçakları bomba yağdırırken meydanları dolduran bir milletiz.  Bunları hesap edemediler. Liderimizin kaçacağını düşündüler ama liderimiz kaçmak değil, milletinin arasına indi” diye konuştu. 

AK Parti ve MHP İl Başkanları da birer konuşma yaptılar

Etkinlikte AK Parti Artvin İl Başkanı Av. Şenol Alpaslan, MHP İl Başkanı Serdar Kılınç’ta birer konuşma yaparak 15 Temmuz gecesinde yaşanan hain darbe girişimini lanetleyerek Türk Milleti’nin FETÖ destekli hain darbe girişimine canlarını siper ederek dur dediğini hatırlattılar. Konuşmaların arasında 15 Temmuz temalı gerçekleştirilen çeşitli şiir, kompozisyon ve resim yarışmalarında dereceye girenlere protokol tarafından ödüller verildi. Etkinlik sırasında yoğun yağmur yağmasına rağmen demokrasi nöbetini tutmak için ilk günkü aşkla Milli İrade Meydanı’na gelen vatandaşlar alandan ayrılmayarak kararlılıklarını bir kere daha göstermiş oldular. Çeşitli kamu kuruluşları ile birçok stk tarafından Milli İrade Meydanında ikramlarda bulundu.

Konuşmaların ardından 15 Temmuz temasıyla şiir, resim ve kompozisyon dallarında okular arasında yapılan yarışmalarda dereceye giren öğrenciler ödüllendirildi.
Program mehter takımın gösterisinin ardından yöresel sanatçıların kahramanlık ezgileri müzik dinletileriyle devam etti. Takvim yaprağının 16 Temmuz’u göstermesinden kısa bir süre sonra saat 00.15’te tüm Türkiye’de olduğu gibi etkinliklere okunan sela ile ara verildi. Program gece boyu süren demokrasi nöbetinin ardından sabah kılınan namazla sona erdi. Çeşitli kamu kuruluşları ile birçok stk tarafından Milli İrade Meydanında ikramlarda bulundu. Gece boyunca Milli İrade Meydanı’nda demokrasi nöbeti tutan vatandaşlar, kurulan ekranda 15 Temmuz hain darbe kalkışması ve o gece yaşanan kahramanlık destanlarına ilişkin görüntüleri izlediler. 

ÇP

Bu haber 735 kez okundu.