ARTVİN VALİSİ DOĞANAY, GÜRCİSTAN’DA POLİS GÜNÜ KUTLAMALARINA KATILDI

Gürcistan’da Polis Günü vesilesiyle İçişleri Bakanlığında Artvin Valisi Ömer Doğanay VE Türkiye’nin Tiflis Büyükelçisi Zeki Levent Gümrükçü’nün katıldığı kutlama töreni gerçekleştirdi.

Tiflis’te İçişleri Bakanlığında düzenlenen tören polislerin resmi geçidiyle başladı. Ardından Gürcistan İçişleri Bakanı Giorgi Mgrebrişbili, polislere ve davetlilere hitap etti.

Konuşmasında 2016 ve 2017’de bakanlık olarak yaptıkları reformlar hakkında bilgi veren Mgebrişvili, son bir yılda Gürcistan’ın Avrupa Polis Teşkilatına (Europol) katılımının atılan en başarılı adımlardan biri olduğunu ifade etti.

Tören sonrası AA muhabirine açıklama yapan Artvin Valisi Doğanay “Sayın İçişleri Bakanımızın talimatlarıyla burada bulunuyorum. Gürcistan’ın en önemli kutlama etkinliklerinden biri olan Polis Günü için buradayız. Tüm Gürcü polislerin Polis Günü’nü kutluyorum.” dedi.

Türkiye ve Gürcistan arasındaki ilişkilerinin olumlu bir şekilde geliştiği ve önemli bir noktaya geldiğini dile getiren Doğanay, “İnşallah bundan sonra da ilişkilerimizin olumlu seyri devam eder.” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye’nin Tiflis Büyükelçisi Gümrükçü ise, iki ülkenin organize suç ve terörle mücadele ve sınır güvenliği konularında yakın bir işbirliği yürüttüğünü belirterek “Ben iki ülke arasındaki işbirliğini gayet olumlu buluyorum. Bunun daha da ileriye gitmesini umuyorum. Sayın Valimizin burada olmasını da bizim açımızdan bu konudaki kararlılığımızın göstergesi olarak görüyorum.” dedi.

Gümrükçü, Türkiye-Gürcistan arasındaki diplomatik ilişkilerin 25. yılının kutlandığını hatırlattı.

Geçen hafta Başbakan Binali Yıldırım’ın 7 bakan ile ülkeyi ziyaret ettiğini, ayrıca Savunma Bakanı Fikri Işık ve beraberindeki heyetin, TBMM Türkiye-Gürcistan Dostluk Grubu üyelerin, NATO Parlamenterler Asamblesi Bahar Oturumu’na katılan Türk heyetin Gürcistan’ın ziyaretler gerçekleştirdiğini aktardı.

Gümrükçü, tüm bu üst düzey ziyaretlerin ülkeler arasındaki ilişkileri güçlendirmek adına son derece önemli ve anlamlı olduğunu vurguladı.

-TİFLİS’İN TARİHİ VE TURİSTİK YERLERİNE ZİYARET

Büyükelçi Gümrükçü, konuğu Artvin Valisi Doğanay’ı polis günü kutlamalarının ardından kentin tarihi ve turistik yerlerini gezdirerek, bilgiler verdi.

Tiflis ziyareti Vali Doğanay’ın makamında Büyükelçi Gümrükçü’ye gerçekleştirdiği ziyaretin ardından son erdi. Bu arada ziyarette Vali Doğanay, günün anısına Gümrükçü’ye Artvin’i tanıtan fotoğrafların bulunduğu plaket takdim etti.

AVBM

Bir Cevap Yazın