Artvin TSO Uyuşturucuyla Mücadele İlgili Basın Açıklamasında Bulundu

Artvin Ticaret Ve Sanayi Odası (ARTSO) Madde Bağımlılığı ile ilgili mücadele kapsamında basın açıklaması düzenledi. 

Artvin Ticaret ve Sanayi Odası’nda Meclis Başkanı İrfan Yıldırım, madde kullanımının ülke için çok büyük sorun haline geldiğini, bu sorunun çözümünde toplumun her kesiminin STK’ların kamu kurum kuruluş ve halkın görev alması gerektiğini söyledi.

Başkan Yıldırım yaptığı açıklamada; “Devletin karar alıcı mekanizmaları da belirlenen sorunlar ve çözümlere karşı kararlı politikalar geliştirmesi madde bağımlılığına karşı mücadeleyi güçlü kılıyor. Öte yandan Sağlık Bakanlığı’nın genel sağlık sistemine dönük sahada yaptığı çalışmalarla vatandaşların bu konuda bilinçlenmesine yönelik önemli çalışmalar sürdürüyor.

Madde kullanım sorunu gençliğin karşı karşıya kaldığı en büyük tehlikelerden biridir. Gençliğin sorunlarını ele alırken madde kullanımını dışlamak ya da diğer sorunlardan ayrı değerlendirmek bütüncül yaklaşıma aykırıdır. Bütüncül olarak ele alınmayan sorunlara dönük geliştirilen çözüm politikalarında aksaklıklar ve yetersizliklerin olması ise beklenen bir sonuçtur. Gençlerin sağlıklı bir çevrede yaşama ve sağlıklı bir birey olma hakkı en temel insan haklarındandır. 

Tüm bu sorunsallar beraber ele alındığında; madde kullanımına dönük değerlendirmenin çok boyutlu yapılması ve toplumun tüm katmanlarını içine alan sorun çözme politikalarının geliştirilmesi elzem görünmektedir.

Toplumun tüm kesimleri, sivil toplum kuruluşları, bağımlılık alanında çalışan meslek grupları ve devletin ilgili organlarının katılımı ile sorun çözme politikaları geliştirilmesi, madde kullanımı sorununa dönük eylem planlarının ilk basamağı olmalıdır.

Spor ve egzersiz yapmak madde bağımlılığında koruyucu, tedavi sürecine katkı sağlayıcı ve tedavi sonrasında yeniden başlamayı engelleyici işlevinin olduğu görülmüştür. Bu nedenle madde bağımlılığı ile mücadele de spor kulüplerinin ve spor yapmanın önemi büyüktür. Artvin Ticaret ve Sanayi odası olarak bu konuya kamuoyunun dikkatinin çekilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Madde bağımlılığı en önemli mücadele  yöntemi, koruyucu, madde bağımlısı olmadan yapılan mücadeledir. Bunun en önemli yolu da eğitimden geçmektedir. Gerekirse okullarda bu konuyu da içine alan ders okutulmalı. Çocuklar en başından buna karşı  bilgilenmiş ve birer  mücadele bireyi olarak yetiştirmemiz gerektiğine inanıyorum” dedi.

Yıldırım’ın açıklamalarının ardından basın açıklaması sona erdi. – ARTSO

Bu haber 1.050 kez okundu.