ARTVİN M.E.M.’den “Çoruh Yeniden” Tanıtım Filmleri Yarışması Düzenliyor

            Artvin Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından ““Çoruh Yeniden” tanıtım filmleri yarışması düzenliyor.

Şehrimizin sosyal, kültürel, ve ekonomik merkezi konumunda yer alan Çoruh, Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi’nde söz ettiği meşhur Menkisile Gemileri ve kayıklarıyla yüzyıllardır yörenin  lojistik ve ulaşım misyonunu da üstlenmiştir. Çoruh’un bu nostaljik taşımacılığından esinlenerek modern bir dokunuşla Çoruh barajlarına yeni bir çehre kazandıran projelerimiz, “Çoruh İskeleleri” ve “Tekne Tur Rotaları” konsepti ile yörede eşsiz bir cazibe merkezi oluşturmuştur.

Kadim şehrin bereketli topraklarında, kolları ve gövdesi ile şehri beslemeye and içmiş Çoruh’u; barajlarla hayat bulmuş, iskeleleriyle renklenmiş bu yeni çehresiyle anlatmaya, Çoruh’un hikayesini yeniden yazmaya ne dersiniz?

Çoruh iskelelerinden tekne ile yol alırken gözümüze çarpan nefes kesici güzellikleri, yeşilin en güzel tonunda sakladığı tarihi mirası, başka yerde bulamayacağınız endemik bitkileri, Akdeniz’in Karadeniz’e emanet ettiği fıstık çamları, çeşit çeşit yabanıllarını, iskele çevresinde şekillenmiş yani yaşam alanlarını objektifinizden anlatacağınız Artvin Valiliği “Çoruh Yeniden” Tanıtım Filmleri Yarışması’na değerli katılımlarınızı bekliyoruz.

T.C.

ARTVİN VALİLİĞİ

DÖRT KAPIDAN ARTVİN

“ÇORUH YENİDEN” TANITIM FİLMLERİ YARIŞMASI

1. YARIŞMA KONUSU Şehrimizin sosyal, kültürel ve ekonomik merkezi konumunda yer alan Çoruh, Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesinde söz ettiği meşhur Menkisile Gemileri ve kayıklarıyla yüzyıllardır yörenin lojistik ve ulaşım misyonunu da üstlenmiştir. Çoruh’un bu nostaljik taşımacılığından esinlenerek modern bir dokunuşla Çoruh barajlarına yeni bir çehre kazandıran projelerimiz, “Çoruh İskeleleri” ve “Tekne Tur Rotaları” konsepti ile yörede eşsiz bir cazibe merkezi oluşturmuştur. Kadim şehrin bereketli topraklarında, kolları ve gövdesi ile şehri beslemeye and içmiş Çoruh’u; barajlarla hayat bulmuş, iskeleleriyle renklenmiş bu yeni çehresiyle anlatmaya, Çoruh’un hikâyesini yeniden yazmaya ne dersiniz? Çoruh iskelelerinden tekne ile yol alırken gözümüze çarpan nefes kesici güzellikleri, yeşilin en güzel tonunda sakladığı tarihi mirası, başka yerde bulamayacağınız endemik bitkileri, Akdeniz’in Karadeniz’e emanet ettiği fıstık çamları, çeşit çeşit yabanıllarını, iskele çevresinde şekillenmiş yani yaşam alanlarını objektifinizden anlatacağınız Artvin Valiliği “Çoruh Yeniden” Tanıtım Filmleri Yarışması’na değerli katılımlarınızı bekliyoruz. Film içeriği ve tema ile ilgili detaylı açıklamalar için lütfen duyuru linkinden EK4- Film_İcerik_Tema_Detayları dosyasını indiriniz.

2. AMAÇ Artvin Valiliği ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü ortaklığında gerçekleştirilen yarışma ile,

• Artvin turizm destinasyon merkezlerinin ülke çapında sosyal medya mecralarında tanıtımının teşvik edilmesi,

• Yöre halkının şehrin tanıtımında aktif rol alması,

• Şehrin doğal ve kültürel zenginlikleri ile ilgili geniş kitlelere yönelik farkındalık artırılması,

• Turizm ve tanıtım odaklı çalışmalar ile ilgili bireysel katılım ve girişimlerin teşvik edilmesi amaçlanmaktadır.

Yarışmacılar,

• “Çoruh, Barajlar ve Çoruh İskeleleri” konseptine uygun,

• Çoruh Nehri, Barajları, Çoruh İskeleleri ve iskele çevresinde yapılandırılmış yeni rekreatif yaşam alanlarını; turistik cazibelerini ön plana çıkaracak şekilde yansıtan,

• Çoruh iskelelerinden tekne ile yola çıkıldığında güzergâh üzerinde odak noktası olabilecek şehre özgü turistik cazibe unsurlarını özlü, estetik biçimde anlatacak,

• Şehrin turistik ve genel tanıtımına yönelik kullanıma uygun nitelikte,

• Komisyonca belirlenen ve şartnamede dile getirilen yasal koşul ve teknik özelliklere sahip,

• Tamamı veya bir kısmı başka bir yerde daha önce yayınlanmamış,

• İçeriğinde alıntı ve telif problemlerine yol açacak unsurların olmadığı,

• En az 60 saniye en fazla 140 saniye uzunluğunda,

• Nitelikli, özgün, çarpıcı, ilgi çekici kısa filmleri hazırlayarak yarışma adresindeki “Çoruh Yeniden” Tanıtım Filmleri Yarışması Komisyonuna teslim edeceklerdir.

Üç ayrı etap şeklinde gerçekleştirilecek yarışmada katılımcı filmleri her etapta komisyonca belirlenen tarihlerde elemelere girecek, jüri tarafından elemelerde başarılı sayılan 10 video belirlenen tarih aralığında – bir hafta boyunca – Artvin Valiliği resmi sosyal medya hesaplarından paylaşılacak, resmi sayfa üzerinde en çok beğeni ve paylaşımı alan 3 film kazanan olarak belirlenecektir.

Bu bağlamda “Çoruh Yeniden” Tanıtım Filmleri Yarışması, Çoruh Nehri, Barajları ve Çoruh İskeleleri ile Gezinti tekneleri unsurlarını işleyerek izleyicilere Artvin’in turistik cazibe unsurlarını vurucu, ilgi çekici ve akılda kalıcı şekilde anlatacak her türlü kısa filmi kapsamaktadır. Bu konuyu içeren her türlü kurgu, belgesel, animasyon film yarışmada değerlendirmeye alınacaktır.

Yarışma takviminde verilen tarih ve saatler içinde resmi kurumsal sosyal medya hesaplarından paylaşılacak olacak finalist filmlerin puanı, paylaşım ve beğeni sayısına göre hesaplanarak komisyonca değerlendirmeye alınacaktır. Buna göre filmlerin sosyal medyada ulaştıkları Beğeni Sayısının % 10’u, Paylaşım Sayısının % 90’ı hesaplanarak puan belirlenecektir.

3. KATILIM ŞARTLARI

a) Yarışmaya katılacak filmlerin teması “Çoruh, Barajlar ve Çoruh İskeleleri” olmalıdır. Filmin içeriği Artvin’in barajları, Çoruh nehri ve nehir etrafında şekillenen turistik cazibe merkezleri, baraj iskeleleri, tekne gezintileri ve baraj gölü çevresinde geliştirilen rekreatif alanlar konuları ekseninde şekillendirilmelidir.

b) Pandemi koşulları ve kısıtlamalardan dolayı aktif olarak film çekiminin yapılacağı alan ve güzergâhlar Borçka ve Deriner Barajları, kıyılar ve barajlar arası ve yakın çevresi ile sınırlandırılmıştır. Film içeriğinde sınır dışındaki ilçe ve diğer alanlardan hazır (önceden çekilmiş) görüntüler kullanılmasında bir sınırlandırma yoktur.

c) Filmlerin temaya uygunluğu, içerik bakımından nitelikli ve tutarlı olduğunun belirlenmesi; estetik, yasal ve teknik koşulları karşılayıp karşılamadığı yarışma jürisinin uhdesindedir.

d) Yarışma Artvin ili kapsamı ile sınırlandırılmıştır. Artvin’den katılmak şartıyla her kesim ve yaştan katılımcıya açıktır. 18 Yaş altı katılımlarda EK-2‘te belirtilen Muvafakatname doldurularak Ekleri ile birlikte (Veli/Vasi ve Katılımcıya ait Kimlik Fotokopisi/Görüntüsü) başvuru yapılabilir.

e) Yarışmaya bireysel, kurumsal ya da ekip olarak başvuru yapılabilir.

f) Gönderilecek filmler kısmen veya bütünüyle başka bir yerde ve/veya mecrada (internet ortamı, TV, sinema gibi) yayınlanmamış ve/veya ödül almamış olmalıdır.

g) Yarışmacılar her etap için en fazla 1 (bir) filmle yarışmaya katılabilirler. Bir yarışmacı her üç etaba da katılabilir.

h) Gönderilen filmler jüri tarafından değerlendirilerek şekil, öz, içerik, tema, yasal ve teknik şartları karşılaması bakımından elemeye tabi tutulacak, elemeden geçen filmler “Finalist” etiketi ile Artvin Valiliği ve Artvin Milli Eğitim Müdürlüğü kurumsal sosyal medya hesaplarından yarışma takviminde belirtilen tarih ve saat aralıklarında bir hafta süreyle paylaşılmaya hak kazanacaktır.

i) Resmi hesaplarda paylaşıma giren filmler sosyal medyada yayınlandığı süre zarfında her türlü beğeni ve paylaşıma açık tutulacaktır.

j) Katılımcıların filmleri daha çok kullanıcıya ulaştırmak, kişileri beğeni ve paylaşıma yönlendirmek ve filmleri sosyal mecralarda yaygınlaştırmak için öneri, etiketleme ve yönlendirme yapmaları serbesttir.

k) Değerlendirmelerden geçerek ilk üçe kalan katılımcılar komisyon tarafından bilgilendirilecek ve ödüle davet edilecektir.

l) Yarışmada ödüle hak kazanan katılımcılar ödülü almaya bizzat kendileri gelmelidir.

m) Yarışmacılar yarışmaya gönderdikleri özgün eser ile hikâye, senaryo, müzik, resim, fotoğraf, efekt ve/veya benzeri materyalin hukuki olarak kendilerine ait olduğunu kabul ve beyan etmektedirler. Telif ile ilgili üçüncü şahıslar arasında doğabilecek hukuki anlaşmazlıklarda sorumluluk yarışmacıya aittir.

n) Yarışmacıların yarışmaya gönderdikleri özgün eser ile hikâye, senaryo, müzik, resim, fotoğraf, efekt ve/veya benzeri materyallerin telif hakları yarışmacıda olmak kaydıyla, ticari olmayan tanıtım ve kurumsal faaliyetlerde kullanım haklarının Artvin Valiliği’ne geçtiğini kabul eder.

4.TEKNİK ŞARTLAR

a) Yarışmaya katılacak kısa filmler en az 60 saniye en fazla 140 saniye uzunluğunda olmalıdır.

b) Her türlü çekim tekniği ile hazırlanmış kurgu, belgesel, animasyon türündeki filmler geçerlidir.

c) Kısa filmler gösterime uygun, .avi, .mpeg2, .mpeg4, h264, mov. formatlarından herhangi biri ile üretilmiş, 1920×1080 (HD) çözünürlükte olmalıdır.

e) Gönderilen filmin Windows XP ve üzeri Windows işletim sistemleri üzerinde çalıştırılabilir oynatıcıları desteklemesi gerekmektedir.

f) Kısa filmde kullanılacak hikâye, senaryo, müzik, resim, fotoğraf, efekt ve/veya benzeri materyalin telif hakkı veya kullanım hakkı yarışmacıda olmalıdır. Yarışmacı, başvuru formunda belirtildiği gibi, bu hususlardan doğacak yasal sorumluluğu kabul eder.

5. BAŞVURU SÜRECİ

a) Yarışma aşağıda verildiği şekliyle 3 etaptan oluşmaktadır. Yarışma etapları ve adımları ile detaylı takvim ekte verilmiştir.

ETAP SON BAŞVURU TARİHLERİ

1. ETAP : 17 Mayıs 2021

2.ETAP : 30 Mayıs 2021

3. ETAP: 11 Haziran 2021

b) Yarışmaya katılım için www.artvin.gov.tr ve artvin.meb.gov.tr adresinde bulunan Yarışma Şartnamesi incelenerek ön başvuru bitim tarihine kadar EK-1 Ön Başvuru Formu doldurulduktan sonra saliha.ozdemir@icisleri.gov.tr adresine gönderilmelidir. Ön başvurusu alınan katılımcılar tarafımızdan aranarak detaylı bilgilendirme sağlanacaktır.

c) Başvuruları alınan katılımcılar Artvin Valiliği tarafından gerçekleştirilecek Konsept Bilgilendirme Toplantısı’na davet edileceklerdir. Toplantıya katılım zorunlu olmayıp isteğe bağlıdır.

d) Yarışma etap başvuru ve film teslim tarihleri ile ilgili yarışma takvimi detaylıca incelenmelidir.

e) Yarışmacıların filmlerini, bir (1) adet DVD’ye yüklenmiş şekilde ve ıslak imzalı EK-3 Film Teslim Formu eşliğinde; elden, kargo ya da posta yoluyla teslim edilmelidir. Eposta veya diğer internet kanallarından gönderilen filmler kabul edilmeyecektir.

f) Belirtilen son tarihten sonra, posta ya da kargoda yaşanan gecikmelerden dolayı, elimize ulaşan filmler değerlendirmeye alınmayacaktır.

g) Yarışmaya gönderilen filmler değerlendirmeye alınsın ya da alınmasın film sahiplerine iade edilmeyecektir.

h) Yarışmaya katılanların şunları hazırlaması gerekmektedir;

• EK-1 Ön Başvuru Formu (E posta ile gönderilecek.)

• EK-2 Muvafakatname (18 Yaş altı katılımcılar için doldurulup ıslak imzalı halde elden ya da taratılmış kopyasının ve Veli/Vasi ve Katılımcıya ait iki adet kimlik fotokopisini ya da taratılmış kopyasının e posta yoluyla gönderilmesi gerekmektedir.)

• Filmin 1 adet DVD kopyası.

• EK-3 Film Teslim Formu

• EK -4 Film İçeriği_ Tema Detayları

6. YARIŞMA ETAP ADIMLARI

1. Ön Başvurular

2. Konsept Bilgilendirme Toplantısı

3. Film Teslim Süreci

4. Jüri Değerlendirmesi- Film Elemeleri

5. Paylaşıma Hak Kazanan Finalist Filmlerin Duyurulması

6. Sosyal Medya Paylaşım Süreci

7. Komisyon Değerlendirmesi – Beğeni ve Paylaşım Puanlarının Hesaplanması

8. Etapta İlk Üç Sıralamaya Kalan Filmlerin Belirlenmesi

9. Kazananın İlanı

10. Ödül Takdimi

7. DEĞERLENDİRME

a) İki aşamalı olarak gerçekleştirilecek değerlendirme süreci Eleme ve Asıl Değerlendirme adımlarından oluşacaktır.

o) Eleme: Gönderilen filmler jüri tarafından değerlendirilerek şekil, öz, içerik, tema, yasal ve teknik şartları karşılaması bakımından elemeye tabi tutulacak, elemeden geçen filmler kurumsal sosyal medya hesaplarında paylaşılmaya hak kazanacaktır.

b) Asıl Değerlendirme: Filmler yarışma komisyonunca resmi sosyal medya hesapları üzerinden takvimde belirlenen tarih aralığında bir hafta süreyle paylaşılacak ve beğeniye sunulacaktır. Paylaşım tarihi bitiminde komisyon, resmi sosyal medya hesabı üzerinde kontroller gerçekleştirecek, finalist filmlerin paylaşım ve beğeni sayılarını kaydedecektir. Paylaşım* sayısının %90’ı, Beğeni sayısının %10’u hesaplanacak şekilde puanlama yapılacaktır. Puan sıralaması ardından her etapta ilk 3’e kalacak katılımcılara ilgili ödüller verilecektir. *Instagram’da paylaşım fonksiyonu olmadığından yalnızca beğeniler değerlendirmeye alınacaktır.

c) Yalnızca Artvin Valiliği resmi sosyal medya hesapları üzerinden paylaşılan videoların beğeni ve paylaşım sayısı dikkate alınacaktır. Resmi hesapta görüntülenen paylaşım ve beğeni sayısı değerlendirmede puanlanacaktır.

8. BAŞVURU ADRESİ

Artvin Valiliği İl Planlama ve Koordinasyon Müdürlüğü, Çarşı Mah. İnönü Cad. Milli İrade Meydanı No:01 Merkez/ ARTVİN

Telefon: 0466 212 7008 (Dahili 1205)

E-posta Adresi: saliha.ozdemir@icisleri.gov.tr (Başvuru ile ilgili detaylı bilgi-sorularınız için.) Internet Adresleri: www.artvin.gov.tr ve www.artvin.meb.gov.tr (Formlar ve duyurular bu adreslerden takip edilecektir.)

Sosyal Medya Hesaplarımız:

Twitter: @artvinvaliligi

Facebook: Artvin Valiliği

Youtube: “Artvin Milli Eğitim Müdürlüğü”

İnstagram: Artvin Valiliği

9. ÖDÜLLER

ARTVİN VALİLİĞİ ARTVİN TANITIM FİLMLERİ YARIŞMASI ÖDÜL ÇİZELGESİ

Birincilik Ödülü 5000 TL

İkincilik Ödülü 3000 TL

Üçüncülük Ödülü 1000 TL

10. SONUÇLAR VE ÖDÜL TÖRENİ

a) Her etabın değerlendirme sonuçları takvimde belirtilen tarihte Artvin Valiliği ve Artvin Milli Eğitim Müdürlüğü resmi internet siteleri üzerinden ilan edilecektir.

b) Dereceye girenlere ödül takdim tarihi ve yeri, telefon ve e-posta yolu ile ilgili bilgilendirilecektir.

c) Yarışmacılar, başvuru formunda belirttikleri iletişim bilgilerinin, yarışmaya ilişkin hususların ve yarışma sonuçlarının kendilerine bildiriminde tebliğ adresi olarak kullanılacağı hususunu kabul etmiş sayılırlar.

d) İletişim bilgilerinin değişmesi halinde değişikliği en geç üç gün içinde bildirmek yarışmacının sorumluluğundadır. ARTVİN VALİLİĞİ ARTVİN TANITIM FİLMLERİ YARIŞMASI ÖDÜL ÇİZELGESİ Birincilik Ödülü 5000 TL İkincilik Ödülü 3000 TL Üçüncülük Ödülü 1000 TL

11. HAKLAR VE YÜKÜMLÜLÜKLER

a) Yarışmacılar, yarışmaya gönderdikleri filmlerin ve burada kullanılan hikâye, senaryo, müzik, resim, fotoğraf, efekt ve/veya benzeri materyalin telif haklarının ve/veya kullanım haklarının kendilerine ait olduğunu, telif ile ilgili üçüncü şahıslar arasında doğabilecek hukuki anlaşmazlıklarda sorumluluğun tarafıma ait olduğunu kabul etmiş sayılırlar.

b) Yarışmacılar gönderdikleri özgün eser ile hikâye, senaryo, müzik, resim, fotoğraf, efekt ve/veya benzeri materyallerin telif hakları kendilerinde olmak kaydıyla, ticari olmayan tanıtım ve kurumsal faaliyetlerde kullanım haklarının Artvin Valiliği’ne geçtiğini kabul etmiş sayılırlar.

c) Yarışmaya gönderilen eserler, yarışmanın hangi aşamasında olursa olsun şartnamenin herhangi bir maddesine aykırılıkları tespit edildiğinde yarışma dışı bırakılır.

d) “Çoruh Yeniden” Tanıtım Filmleri Yarışması Şartnamesi, yarışma takvimi ve ekleri www.artvin.gov.tr ve www.artvin.meb.gov.tr adresindeki duyurulardan temin edilebilir.

EKLER

EK-1 Ön Başvuru Formu

EK-2 Muvafakatname ve Ekleri (Veli/Vasi ve Katılımcıya ait Kimlik Fotokopisi/Görüntüsü)

EK-3 Film Teslim Formu

EK4- Film_İcerigi_Tema_Detayları

HABERİ DERLEYEN: BÜLENT ATASERT