Ahşap Mucidi Yıldız, Pandemi Sürecine Takılınca Süs Eşyalarına Ağırlık Verdi

         Ahşap Mucidi Osman Yıldız Covid-19 Pnademi sürecine takılınca süs eşyalarına ağırlık verdi.

Artvin’in Borçka İlçesi Merkez Mahallesinde oturan 40 yıldır tahta oymacılığı mesleğini sürdüren marangoz ustası, meslekte artık çırakların yetişmediğini belirterek son demlerini yaşadığını söyledi.

Eskiden evlerde günlük olarak kullanılan eşyalar üreten marangoz, pandemi sürecine takılınca turistler için süs eşyalarına ağırlık verdi.

Borçka İlçesinde 40 yıldır tahta oymacılığı yapan 63 yaşındaki marangoz ustası Osman Yıldız, deden kalan mesleğini devam ettiriyor.

Borçka İlçesi Merkez Mahallesi yukarı Aydınlar mevkisindeki evinde yaptığı ahşap süsü eşyaları ile evini adeta müze haline getiren Osman usta, küçük bir odasında mesleğini sürdürerek marangozluk mesleğinin geçmişte popüler olduğunu, şimdilerde ise çırakların yetişmediğini ve mesleğin son dönemlerinde olduğunu söylüyor,

Ahşap Mucidi Osman Usta, evinin odalarında yaptığı eserleri ile göz kamaştırırken, bu defa ahşap süsleri yani sıra, şimşir dallarından yüzükler yaparak ziynet eşyaları üretmeye başladığını belirterek, Pandemi sürecinden önce 2008 yılından beri İlin tanıtımı noktasında yaptığı ürünleri Artvin Tanıtım günlerinde ve Festivallerde açtığı stantla turizme katkı sağladığını, ancak, şimdi ise evinin odalarına bir birinden değişik 84 çeşit ürün ürettiğini ve ürünlerini odalarında stok yaptığını dile getirdi. – GÖKHAN ÖZÇELİK

Bu haber 1.558 kez okundu.