Ahilik Haftası Kutlamaları Başladı

Artvin’de 32.’si düzenlenen Ahilik Haftası, Milli İrade Meydan’ında gerçekleştirilen etkinlikle başladı.

Ticaret İl Müdürlüğü, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği ve Artvin Ticaret ve Sanayi Odasınca, Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende bir konuşma yapan Artvin Valisi Yılmaz Doruk, Ahilik teşkilatının milletimizin yüzyıllardır sahip olduğu birlik, beraberlik ve dayanışma ruhunun en somut örneklerinden birisi olduğunu söyledi.

Vali Doruk, konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“Saygıdeğer Artvinliler, kıymetli protokol bu yıl 32.si gerçekleşen Ahilik Haftası kutlamalarına hepiniz hoş geldiniz şeref verdiniz. “Hak ile sabır dileyip bize gelen bizdendir, Ahlak ile çalışıp bizi geçen bizdendir” diyen Ahi Evran-ı Veli, bu anlayış çerçevesinde esnaf teşkilatlanması olan Ahiliği müessesesini kurmuştur. Ahilik, üretim ve alışverişi bir kar sağlama faaliyetinden öte bir maneviyat imtihanı olarak görmüştür.

Muhtevasındaki, sürekli eğitim, çalışkanlık, kanaat, dürüstlük, hamd ve şükür gibi değerlere bağlı kalan Ahilik teşkilatı, istikrarlı bir şekilde günümüze kadar ulaşmayı başarmıştır.

Ahilik bir esnaf teşkilatlanması olmasının yanı sıra, benimsediği ahlaki ve felsefi ilkelerle toplum arasında köklü dayanışma geleneğinin oluşmasına da büyük katkı sağlamıştır.

Ahiliğin oluşturduğu bu köklü dayanışma geleneği, Ecdadımızın dünya medeniyetlerinin beşiği Anadolu’yu yurt yapmasına büyük katkı sunarken, aziz milletimizin tarih boyunca karşı karşıya kaldığı tüm zorluklarla başa çıkabilmesi kabiliyetinin de temel dayanaklarından birisini oluşturmuştur.

Ahilik aynı zamanda kendisiyle birlikte dünyanın ilk kadın teşkilatlanması olan Bacıyan-ı Rum yani Anadolu kadınlar birliğinin de oluşmasını sağlamıştır.

Ahi Evran-ı Veli’nin eşi Fatma bacı tarafından kurulan teşkilat çeşitli alanlarda üretim yaparak Ahiliğe sosyo-ekonomik anlamda katkıda bulunmuştur.

Bacıyan-ı Rum ayrıca aileler arasında yardımlaşmayı geliştirmiş ve savaşlar esnasında eşlerine yardım ederek bugünün Nene Hatunlarının yetişmesine katkı sunmuştur.

Bugün baktığımızda Ahilik teşkilatının günümüz dünyasında halen tartışılan toplam kalite yönetimi, tüketici hakları, sivilleşme ve kadın hakları gibi konuları ta 12. yüzyılda sağlam temellere dayandırdığını görürüz.

Bu bağlamda ahiliğin kadim medeniyetimizin günümüze yansıması ve anlaşılması açısından önemli bir sorumluluk üstlendiğini de söyleyebiliriz. 

Bu duygu ve düşüncelerle ülkemizin 2023’lere ve gelecek 1000 yıllara taşınmasında milli ve insani değerleri ön planda tutan alın terinin yanına ahlak ve akıl terini de ekleyen siz Ahilerin öncülük edeceğine olan inancımızla, bir kez daha Ahilik haftanızı kutluyor hepinize saygılar sunuyorum.” diye konuştu. 

Protokol konuşmalarının ardından Vali Doruk ve protokol üyelerince, yılın ahisi Ata Atan, yılın kalfası Nevin Çelik ve yılın çırağı Kübra Gür’e ödül ve plaket takdim edildi.

Törende,  Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü Livane Mehteran Takımının gösterilerinin ardından Artvin Belediyesi Öztürk Serengil Tiyatro Topluğu, ahilik anlayışı yansıtan bir tiyatro sahneledi.

Etkinliğin sonunda, Vali Doruk ile protokol üyeleri vatandaşlara pilav ikram etti.

Programa, Artvin Valisi Yılmaz Doruk, Artvin Belediye Başkanı Demirhan Elçin, Artvin Çoruh Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Tilki,  İl Emniyet Müdürü Mehmet Selvi, Esnaf ve Sanatkârlar Odası Birliği Başkanı Hakkı Seyhan, Ticaret İl Müdür Vekili Bilal Taş,  il protokolü, esnaf ve vatandaşlar katıldı.  – AVBM

Bu haber 860 kez okundu.