Adımlar farkındalık için atıldı

 

Borçka ilçesi Toplum Sağlığı Merkezi ve ilçe kaymakamlığı ile ortaklaşa olarak “Rahim Ağzı Kanserine Dur Diyelim’ ve Sağlıklı Yaşam” yürüyüşü etkinliği düzenlendi. Düzenlenen etkinlikte adımlar sağlık için atıldı.

İlçenin Belediye Önünde başlayan yürüyüş ilçe Toplum Sağlığı Merkezi binası önünde sonlandı. Yürüyüş sonrası açıklama yapan Eğitim Hemşiresi Elmas Akın,” Rahim ağzı kanseri; dünyada kadınlarda meme kanseri ve kalın bağırsak kanserinden sonra üçüncü sıklıkta görülürken, ülkemizde onuncu sıradadır. Rahim ağzı kanseri nedeni tamamen aydınlatılmış ve önlenebilen tek kanserdir.

Ülkemizde Ocak ayı Rahim ağzı kanseri farkındalık ayı olarak belirlenmiş, çeşitli etkinlikler düzenlenerek bilgilendirme yapılmaya ve Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezlerinde (KETEM) de ücretsiz olarak verilen tarama programları tanıtılmaya çalışılmaktadır. Kanserden korkmayalım tedaviden kaçmayalım vurgusu ile farkın darlık adımlarını atanlara teşekkür etti.

Sağlık yürüyüşüne, İlçe Gençlik ve Spor Müdürü Memiş Türk, Özel İdare İlçe Müdürü Mehmet Yerebakan, Dr. Suat Danışman ile vatandaşlar iştirak etti.

Yürüyüşteki Pankartı görenler ise yazıyı okuyarak fark ettiklerini ve yürüyüşe destek vererek sağlık ekibine de teşekkür etmeyi ihmal etmediler.

Haber: Sermin Aydemir

97 Görüntüleme