AÇÜ’de İlk Danışma Kurulu Toplantısı Yapıldı

Artvin Çoruh Üniversitesi (AÇÜ) danışma kurulu toplantısı yapıldı.

Artvin Valisi Ömer Doğanay başkanlığında AÇÜ rektörlük toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantıya AÇÜ Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Tilki, Artvin Belediye Başkan Yardımcısı Erkan Yazan, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Seçkin Kurt, Öğrenci Konsey Başkanı Ogün Erdem bazı kurum müdürleri ve akademisyenler katıldı.

Yükseköğretim kurumlarının iş dünyası, kurum ve kuruluşlar ile diğer paydaşlar arasındaki ilişkilerini geliştirmek amacıyla hazırlanan yönetmelik doğrultusunda oluşturulan toplantının gündeminde Sanat Tasarım Fakültesinin Arhavi’ye taşınması, yeni açılan programların ve öğrenci yurt sorunlarının değerlendirilmesi, kent-üniversite etkileşimi çerçevesinde ortak yürütülebilecek çalışmalar gibi konular yer aldı.

Üniversitelerin ülkenin ekonomik, sosyal yönden büyüme ve gelişmesini doğrudan etkilediğini belirten Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Tilki, “Üniversitelerin söz konusu etkileri; ekonomik politikaların analiz edilmesi, insan kaynağının geliştirilmesi, ekonomik kalkınma sürecinde danışmanlık hizmetlerinin yürütülmesi, sahip oldukları bilgi ağının veri potansiyelinin işbirliği ve teknik asistanlık yoluyla sanayiye aktarılması ve yeni bilgiler için sürekli bir araştırma ortamına sahip bulunması şeklinde değerlendirilmektedir.

Bu bağlamda ilk toplantısını gerçekleştirdiğimiz Üniversitemiz Danışma Kurulu öncülüğünde çerçevesi önceden çizilmiş belirli konularda neler yapılabileceği değerlendirilerek, kentin ve üniversitenin gelişimi noktasında ortak yürütülebilecek çalışmalarla ilgili fikir alışverişi yapıldı. Artvin Çoruh Üniversitesi Danışma Kurulu belirli aralıklarda gerçekleştireceği böylesi toplantılarla bölge kalkınmasına yönelik yeni bakış açılarının geliştirilmesi ve yeni adımların atılabilmesi için üzerine düşen vazifeyi yapma gayretini sürdürecektir” dedi.

Toplantıda AÇÜ ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasında “Eğitimde İşbirliği Protokolü”, Vali Ömer Doğanay, Rektör Prof. Dr. Fahrettin Tilki ve İl Milli Eğitim Müdürü Abdulcelil Kahveci tarafından imzalandı.

Toplantı sonrasında kısa bir değerlendirmede bulunan Artvin Valisi Ömer Doğanay, Artvin Çoruh Üniversitesi’nin kentin sahip olduğu önemli bir değer olduğuna dikkat çekti.

Doğanay, kent ve üniversite birlikteliği ile bir sinerji oluşturularak ortak yürütülecek önemli projelere imza atılabileceğini ifade etti.

Vali Doğanay, eğitimden turizme, çevre ve ormancılıktan sanat ve kültüre kadar geniş yelpazede kentsel kalkınmanın gerçekleştirilebilmesi için yeni fikirlerin bu şekilde yapılacak toplantılarla ortaya çıkabileceğini belirtti.

DA

Bu haber 328 kez okundu.