Belediye Başkanı Ercan Orhan 200 Günlük Performans Tablosunu Açıkladı

            Borçka Belediye Başkanı Ercan Orhan 200 Günlük Performans tablosunu açıkladı.

Cumhuriyet Halk Partisinden adaylığını açıklayan ve 31 Mart 2019 Yerel seçimlerin ardından Belediye Başkanlığını kazanan ve 4 Nisan 2019 tarihinde mazbatasını aldıktan sonra çalışmalarına başlayan Borçka Belediye Başkanı Ercan Orhan; “Yeni başladığımız bu yolda 200 günlük süreç içerisinde şeffaflık en büyük ilkemiz olurken, yaptıklarımızın her birini halk için halkla birlikte yapmaya gayret ettiklerini” beyan etti.

200 günlük performans tablo tanıtımını Bankalar Caddesi Tekbaş Toplantı ve Düğün Salonunda Artvin Belediye Başkanı Demirhan Elçin, Borçka Belediye Başkanı Ercan Orhan, CHP İl Genel Meclis Üyesi Celal Alparslan, CHP Borçka İlçe İlçe Başkanı Burhan Özden, İYİ Parti Borçka İlçe Başkanı Recep Çırak, ilçe belediye başkanları, il ve ilçe başkanları ve çok sayıda parti üyelerinin katılımıyla gerçekleştirildi.

CHP Borçka İlçe Başkanı Burhan Özden tarafından ilçe sorunları ve yapılacak hizmetler konusunda kısa bir açıklamanın ardından Borçka Belediye Başkanı Ercan Orhan tarafından katılımcılara teşekkür ederek 200 günlük Performans tablosunu slayt eşliğinde açıklamalarda bulundu.

Yaptığı açıklamada;

“Borçka Belediyesi, 31 Mart 2019 Seçimlerinin öncesinde Cumhuriyet Halk Partisinden aday olduktan sonra olan partimiz bünyesinde çalışmalarımıza başladık. Bu slayt da 4 Nisan 2019 tarihinde mazbatamızı aldıktan sonraki 200 günü göreceksiniz. Yeni başladığımız bu yolda şeffaflık en büyük ilkemiz oldu. Yaptıklarımızın her birini halk için halkla birlikte yapmaya gayret ettik.

SU HAKKI

Su için Ercan başkan iş başında

 *İlk önce suyla başlayalım. 200 gün içerisinde temiz ve içilebilir suyun ulaşımı konusunda neler yapıldı.  

*Öncelikle belediyede bir mühendisimizi sadece su sorunun çözümü için görevlendirdik.

*Kısa, orta ve uzun vadeli planlar hazırlayarak hareket planımızı oluşturduk.

*Kısa vadeli planlar kapsamında mevcut arıtma tesisimizin revizyonuna başladık.

*Revizyonun sonucunda çok büyük bir afet olamadığı sürece yağmur yağdığında artık su kesilmeyecek veya evlerimize çamurlu gelmeyecek.

*Bunun yanı sıra var olan yeni su projesinde çalışmalarımıza da hız verdik. Gündoğdu Mahallesi’nin su hattını ve yağmur suyu hattını bitirerek üst yapı çalışmalarına başladık.

SEL FELAKETİ

Afete hızlı çözüm

*Bilindiği üzere su çalışması yapılırken bir sel felaketi yaşadık. İlçemize su sağlayan Kameni deresinin bir çağlayana dönmesinden dolayı bir çok yurttaşımız ciddi zararlar gördü. Sel olduğu gün sayın belediye başkanımız ve belediye meclis üyelerimizin direk alanda belediye çalışanlarıyla müdahaleleri gerçekleştirdiler.

*Su alım merkezimizde ki sorunlar ciddi bir çalışma sonucu hızlı bir şekilde çözülerek Borçka halkının susuz kalmaması için elimizden geleni yaptık. Bir günden daha kısa süren su kesintisine rağmen evlere ve okullarımıza Artvin ve Fındıklı Belediyeleri ve Kızılay’ın desteğiyle içme suyu desteğinde bulunduk.

*Hızlı bir şekilde hasar tespit çalışmalarını gerçekleştirerek afetten zarar görmüş her bir vatandaşımızın sorununa hızlı çözümler sağlamak için elimizden geleni yaptık. Belediyemiz teknik ekibinin yapmış olduğu çalışmalarda 2000000 (İki milyonun ) üzerinde hasar tespitinde bulunuldu.

ÜST YAPI ÇALIŞMALARIMIZ

Görünen yüzümüzü güzelleştirmek için çalışıyoruz

*200 günün sonunda 2000 m3 beton döktük. Gündoğdu Mahallesi için 20 bin m2 kilit parke taşı ihalesine çıkarak bunun 7 bin m2’lik kısmını tamamladık. Bunun yanında 1632 m2 kaldırım çalışmasının tamladık.

*Ayrıca Aksu Mahallesi Arkaköy mevkiinde çocuklarımız için oyun alanı ve yine Özel Rehabilitasyon merkezimiz için çocuk alanı yapım çalışmaları tamamlandı.

*Bunların yanında Çarşı Meydanı’nda bulunan yeşil alanın yeni peyzaj çalışması yapılarak yine merkez de bir çok alanın boyanması ve rehabilitasyonu tamamlandı.

DEMOKRATİK ÇALIŞMALARIMIZ

Halk için halkla birlikte yönetiyoruz

*Halk için halkla birlikte sloganımız sadece bir slogan olarak kalmadan ileriye götürdük. Seçim sürecinde verdiğimiz bu sözü tutuyoruz. Her konu başlığımızı halka danışıyor, halkla birlikte çözümler üretiyoruz. Bu kapsamda;

*4 mahallemizde kadın toplantıları gerçekleştirdik

*Bir meclis toplantımızı halka açık yaparak hem halkın sorularını yanıtladık hem yaptığımız işleri gösterdik

*Belediyeyi aldığımız da nasıl bir belediye devraldığımızın mali durumu bir pankartla halka duyuruldu. Şeffaf bir belediyecilik bizim işimiz dedik.

*Borçka Belediyemiz için 7 temel ilke belirleyerek bu şiarda yürük.

Bunlara ek olarak;

*Belki kapımızı kaldırmadık ama kapımızı herkese açık hale getirdik. 200 gün içerisinde Belediye Başkanımız Ercan Orhan makam odasında 2000 insanla birebir görüştü.

*Ayrıca başkanımız mesailerine Cuma pazarında, çöp arabasında, esnaf ziyaretleri ve şantiye ziyaretleriyle başladı.

Eğitim Çalışmalarımız

Gelecek için çalışıyoruz

*Eğitimci bir başkan olunca geleceğimiz için çalışmalarımızı iki kat arttırdık. Bu kapsamda;

*1. ve 5. Sınıfa başlayan öğrencilerimize kırtasiye desteği yaptık

*Ayrıca gönüllü eğitmenlerimizle çocuklara drama, gençlere pandomim ve büyüklere hikaye anlatıcılığı çalışmaları gerçekleştirdik.

*Merkez Muhtarlığımız ve Halk Eğitim Merkezi’yle ortak Çinicilik Kursu çalışmalarına başladık

*Mülkiyeti bize ait olan KYK Kız Öğrenci Yurdunun tadilatını gerçekleştirerek misafirimiz olan üniversiteli arkadaşlarımıza yardımcı olmaya çalıştık.

*Başakşehir Üniversitesiyle birlikte Camili Yatılı Bölge Okulu’na proje sınıfı kurulmasına destek verdik.

Kültürel Çalışmalarımız

Sanatsız kalmış bir toplum olmayacağız

*“Sanatsız kalmış bir toplumun hayat damarları kopmuş demektir” diyen ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün yolunda Borçka’yı sanat yolunda ilerletmeyi hedef aldım. Bu kapsamda ;

*Esinti tiyatro oyununu getirdik

*Bayramlarımız daha coşkulu olsun diye 23 Nisan’da Bayar Şahin konseri düzenlendi

*10. Tulum ve Halk Dansları Festiveli ile onlarca ülkeden dansçı Borçka’da misafir edilerek Salih Yılmaz konseri düzenlendi.

*“Yıldızlı film günleri” diye Ağustos ayı boyunca sosyal tesislerimiz de film gösterimleri düzenlendi.

*En az 500 yıllık bir tarihe sahip olan yayla şenliklerimize destek vererek Borçka turizminin bir kısmını Karagöl dışında ki vadilere de yönlendirmek için çalışıldı.

Sosyal Sorumluluk Çalışmalarımız

Paylaştıkça çoğalıyoruz

Halkla Birlikte

*Eski yönetim zamanında yapılan yoksullara sıcak yemek ve giysi paylaşma etkinlikleri devam etti. Verdiğimiz her desteği sağ elimiz verirken sol elimiz görmeyecek şekilde yapmaya özen gösterdik.

*Bunlara ek olarak;

*Başkanımıza gelen çiçekler satılarak geliri üniversiteyi kazanan öğrencilerimize burs olarak verildi.

*Belediye tesislerinde otizmli çocuklar tarafından gerçekleştirilen Özel Kalplerin Renkli Düşleri kokulu taş sergisi gerçekleştirildi

*Kızılay’ın kan bağışı çalışmasına destek verildi

*Ziraat Odası öncülüğünde öğrencilere  22 bin sebze fidanı dağıtım etkinliğine katılındı

*Karşıdan karşıya geçme yaya önceliği (öncelik hayatın öncelik yayanın)

*Türkiye Trabzonspor Futbol Okulu Turnuvası’na ev sahipliği yapıldı

*Milli Mücadele’nin 100. Yılı dolayısıyla 19 Mayıs Üniversitesi Sağlık Hizmet. YO tarafından yapılan 550 km bisiklet turu için akademisyenler karşılandı  günün anısına şehitliğe fide dikimi gerçekleştirildi.

Temizlik Çalışmalarımız

Daha temiz Borçka daha temiz gelecek

*Temizlik bizim için en önemli çalışmalardan biri. Bundan dolayı belediyemizde temizlik çalışmamız ayrı birim haline getirerek kendi çalışma programlarını oluşturduk. Ayrıca çöp kutularına ulaşılabilirliği arttırmak için 350 olan çöp kutusu sayısını 400’e çıkarttık. Eski olan konteynırların tamirini yaparak estetik açıdan daha güzel görünmesi için yeşil çitlerle çevirdik.

*Ayrıca çöp araçlarının çalışma saatlerinde yapılandırma sağlayarak araçların yakıtı konusunda ciddi tasarruf sağladık.

*Yaz ayı boyunca her ay mahallelerimiz de düzenli ilaçlamalara devam ettik.

*Çoruh Havzası Kalkınma Birliği ile çalışmalara başlanarak çöp arıtma merkezi için ilk adımları attık. Bu kapsamda 3 Bakan yardımcısı ve 20 Genel Müdür ile görüşerek Borçka’nın çöp arıtma merkezi için çalışmalara başladık.

Turizm Çalışmalarımız

Yeşil cenneti herkese tanıtacağız.

*Borçka’nın en önemli tanıtım ve geçim kaynaklarından biri olan turizm konusunda çalışmalarımızı da start verdik. Bu kapsam da ilk iş olarak Karagöl, Macahel ve diğer vadilerimizin tanıtımı için sosyal medya çalışmaları başlattık. Bunlara ek olarak ilerleyen günler de Borçka’mızın her biriminden insanının turizm çalışmasına katılması isin gerçekleştireceğimiz çalışmanın projelendirme çalışmasına başladık.

*Ayrıca Karagöl işletmeciliğine devam” edildiğini ifade etti.

Başkan Ercan Orhan konuşmasının son bölümlerinde Belediye bünyesinde canla başla özveriyle çalışan bütün personeline ayrıca teşekkür ederek, belediyemiz yapıcı eleştirileri ve proje fikirlerle kapımız tüm herkese açıktır. “Halk için halkla birlikte” sloganımız sadece bir slogan olarak

Kalmayacak bu istek ve arzuyla ekibimizle birlikte çalışacağız ve elimizden gelenin en iyisini yapacağımıza söz veriyoruz” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

            Haber: Fatma Küçük Atasert

Bu haber 2.456 kez okundu.