24 Kasım Öğretmenler Günü Borçka’da Coşkuyla Kutlandı

 

24 Kasım Öğretmenler günü Borçka ilçesinde çeşitli etkinliklerle coşkuyla kutlandı.

Atatürk Anıtı önünde İlçe Milli Eğitim Müdürü Bayram Bakır ve iki öğretmen eşliğinde Atatürk Anıtına çelenk sunumu, 1 dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından Borçka Acarlar Meslek Yüksek Okulu konferans salonundaki kutlama töreninde Belediye Başkanı Aslan Atan, İlçe Milli Eğitim Müdürü Bayram Bakır, protokol yetkilileri, diğer daire amir ve müdürleri, muhtarlar, sivil toplum kuruluş temsilcileri, öğretmenler, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Borçka Anadolu Lisesi tarafından düzenlenen program sırasıyla saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın Öğretmenler Günü dolayısıyla yayınladığı mesajın okunması, İlçe Milli Eğitim Müdürü Bayram Bakır tarafından günün anlam ve önemi ile ilgili yaptığı konuşmada; “Millet mekteplerinin açılışı ve Atatürk’ün başöğretmenliği kabul tarihi olan 24 Kasım günü, 1981 yılından beri Öğretmenler günü olarak kutlanmaktadır. Bugün tüm öğretmenlerimizin hizmetlerine karşılık, unutulmadıklarını gösteren bir gündür.

Öğretmenlik insanlık tarihinin en anlamlı ve ölümsüz mesleğidir. Ürünü insan olan ve başlı başına bir amaç olmaktan öte, bizleri yüce gayemize ulaştıran bir vasıta olarak görüyorum öğretmenlik mesleğini.

Öğretmenlik, bedeli hiçbir maddi karşılıkla ölçülemeyecek kadar saygın, sevgi ve fedakarlık mesleğidir. Sınırları okul ve sınıf duvarlarıyla çizilemeyecek kadar ağır bir sorumluluk gerektirir.

Öğretmenlik, çocuk ruhunu sevgiyle işleyerek, ona şekil veren, kişilik veren Peygamberlik mesleğidir. Elindeki en değerli eser olan insan hamurunu yoğurarak ona bilgi ile birlikte ruh, heyecan ve kişilik kazandırır. Öğretmenlikten başkan hangi meslek bu yüce gayeye hizmet edebilir. Bu sebeple öğretmenlik mesleği değerli olduğu kadar kutsaldır da.

Öğretmenlik mesleği her şeyden önce bir ideal, gaye ve hizmet mesleğidir. Bir insanı kurtarmanın bir alemi kurtarmak kadar önemli olduğu çok iyi bilinmelidir. Çünkü iyi eğitilen bir insan huzurlu bir toplum ve mutlu bir gelecek demektir. Başağın yetişmesine engel zararlı otlar değil, çiftçinin ihmalidir. Bunun için muhatabı insan olan öğretmenlerin yapacağı bir hatanın telafisi yoktur.

Bu yüzden kadim değerlerin günübirlik çıkarlara feda edildiği günümüzde bu kutlu sanatı en güzel biçimde icra etmek durumunda olduğumuzdan heyecanımızı diri tutmalı ve ideallerimizi yeniden kuşanmalıyız. Evrensel medeniyet kulesi de hiç şüphesiz bu onuru taşıyan fedakar ve cefakar öğretmenlerimiz sayesinde yükselecektir.

Bu duygu ve düşüncelerle tüm öğretmen arkadaşlarımızın öğretmenler günün kutlarken, başta Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ve ebediyete intikal etmiş tüm öğretmenlerimizi saygı ile anıyor, ruhları şad olsun” diyerek konuşmasını sonlandırıldı.

Tören daha sonra sırasıyla ‘Öğretmene Vefa’ adıyla öğretmenlerimize yapılan röportaj gösteri sunumu, emekli olan Mahmut Yılmaztürk ve Yaşar Bayramoğlu tarafından günün anlam ve duyguları ile ilgili konuşmaların yapılması, klip gösterimi, öğretmen oratoryosu sergilemesi, adaylığı kalkan öğretmenlerin yemin töreni, ‘Öğretmen’ konulu ilçemizde düzenlenen şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesinin ardından günün anısına hatıra fotoğraflarının çektirilmesiyle kutlama töreni sona erdirildi.

Program gereği Cuma namazı öncesinde Borçka Osman Bakır Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından,  ebediyete intikal etmiş tüm şehit öğretmenlerimizin anısına mevlidii şerif okundu.

Daha sonra ilçemizde görev yapan tün öğretmenlerin davet edildiği ve Borçka Belediye Başkanlığı tarafından organize edilen yemekte öğretmenlerimiz bir araya gelme fırsatı buldular.

Haber-Foto: Gökhan Özçelik