19 Mayıs Bayramının 100. Yılı Borçka’da Coşkuyla Kutlandı

         19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramının 100. Yılı Borçka’da coşkuyla kutlandı.

         Borçka Belediye Parkı önünde Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğünce Atatürk büstüne çelenk sunumu, 1 dakikalık saygı duruşunun ardından İstiklal Marşımızın okunmasıyla başlandı.

         Tören daha sonra Borçka Kaymakamı Hasan Meşeli, Borçka Belediye Başkanı Ercan Orhan, siyasi ve askeri erkan, daire amir ve müdürleri, STK temsilcileri, Borçka halkı, okul müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler eşliğinde tören alanında yerlerini aldılar.

         Protokol üyeleri tarafından öğrencilerin ve halkın bayramını kutladıktan sonra, günün anlam ve önemi ile ilgili Gençlik ve Spor İlçe Müdürü Memiş Türk tarafından günün anlam ve önemi ile ilgili yaptığı konuşmada; “Bugün Mustafa Kemal’in Samsun’da tutuşturduğu kurtuluş meşalesinin, Anadolu’da elden ele, gönülden gönüle dolaşmasının 100. Yıldönümü,

         19 Mayıs; Türk Milletinin kendi makus talihini tersine döndürmeye başlayarak, esaret altında var olunamayacağını ve kutsal vatan topraklarımızın ilelebet işgal edilemeyeceğini tüm dünyaya haykırdığı gündür.

         Gençlerimizin daha sosyal, girişimci, sağlıklı, pozitif düşünen, milli ve manevi değerlere bağlı bireyler olmaları konusunda çaba sarf etmektedir. Yetenekli gençleri keşfetmek, onları yeni nesile uygun bir model olarak sunmak, bu sayede gençlerin spora olan yönelimini artırarak sporla disipline edilmiş, güçlü bünyeye ve ruhsal dengeye sahip bir nesil yetiştirmek, dizlere kültürel ve sportif açıdan bu şirin ilçemizde daha iyi bir imkanlar sunmak için kurum amirlerimiz başta olmak üzere İlçe Kaymakamımız ve Belediye Başkanımız olmak üzere hep birlikte el ele verdik. Sporcu gençlerimizin sayısının artması bizim için gurur kaynağı olmaktadır. Sevgili Gençler, Unutmayınız ki;

         “Vatanını En Çok Seven, Görevini En İyi Yapandır.”

         Bu duygu ve düşüncelerle, Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal ATATÜRK’ü, silah arkadaşlarını bu vatan için canlarını feda eden Aziz Şehitlerimizi Allahtan rahmet diliyor, siz gençlerimizin bayramını kutluyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

         Şiirlerin okunmasının ardından, Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğü bünyesindeki Karate, Judo ve Güreş Takımları gösterilerini sergilemelerinin ardından Gençlik Haftası nedeniyle organize edilen çeşitli spor dallarında yapılan yarışmalarda dereceye giren öğrenciler için kupa ve madalya töreninin düzenlenmesinin ardından Borçka Anadolu Lisesi Halk Oyunları Ekibinin yaptığı mahalli ve milli gösteriyle program sona erdi.

Kutlama programın bitiminde bayrama katılanlar ve gençlerin katılımıyla 100. yıl için Gençlik Yürüyüşü için Hopa ve Borçka Sanayi ve Ticaret Odaları Başkanları tarafından Atatürk Anıtı önünde çelenk sunan ve kutlamalarda günün anlam ve önemine ilişkin bir konuşma yapan Borçka Ticaret ve Sanayi Oda Başkanı Eşref Mertürk, ”Gazi Mustafa Kemal’in 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkışıyla, milletimizin bağımsızlık ateşinin alevlenerek İstiklal Mücadelesinin başlatıldığını söyledi.

Mertürk, “Burada atılan tarihi adımın heyecanı memleketin tümüne yayılarak, vatanın düşmandan kurtarılması için azimli bir mücadele başlatılmıştır. Bu bakımdan 19 Mayıs bağımsızlığımız adına bir milat olmuş, milli hafızamızda önemli bir yer edinmiştir. 19 Mayıs’ta canlanan milli ruh, bizlere ilham olmaya devam etmektedir” diye konuştu.

Konuşmalar sonrası, bir gurup genç, sol yumrukları ile zafer işaretleri ile özgürlük mesajları ile farklı bir kutlama gerçekleştirirdi.

         Haber: Gökhan Özçelik

Bu haber 948 kez okundu.