10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜMÜZÜ KUTLADIK

            10 Ocak Çalışan Gazeteciler günümüzü Borçka Belediye Başkanı Aslan Atan ve Borçka Kaymakamı Hasan Hüsnü Türker, Artvin Faal Gazeteciler Derneği ile birlikte kutladık.

            Borçka’da Artvin Faal Gazeteciler Derneği tarafından ilk önce Borçka Belediyesi önündeki Atatürk Anıtına çelenk koyulması, Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunması ile birlikte Artvin Faal Gazeteciler Derneği Başkanı Turan Şentürk, Kurucu Başkan Yaşar Kars, dernek üyeleri, 7 Mart Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Bülent Atasert, il ve ilçelerdeki yerel ve ulusal gazeteciler katıldı. Burada kısa bir konuşma yapan Artvin Faal Gazeteciler Derneği Başkanı Turan Şentürk, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle yapılan etkinlik hakkında bilgi verdi. Başkan Şentürk; “Bugün 10 Ocak Çalışan Gazeteciler günü. Basın şehitlerimizi ve bu vesileyle tüm şehitlerimizi saygı, şükran, minnet ve rahmetle anıyorum. 10 Ocak biz gazeteciler için önemli bir gündür. Artvin Faal Gazeteciler Derneği olarak, Türkiye’de uygulamada örneği olmayan bir gelenek başlattık. Bu günü sadece merkezde değil, her yıl bir başka ilçede kutlayarak, o ilçenin tanıtımına katkı sunmak, sorunlarını, projelerini kamuoyuna aktarmak amacını gütmekteyiz. Bu vesileyle Bugün Borçka’dayız. Borçka Belediyesi’ni, Borçka Kaymakamlığını ziyaret edeceğiz. Akşam programında gazeteciler bir arada olacağız” dedi.

            Çelenk programının ardından ilk önce Borçka Belediye Başkanı Aslan Atan’ı makamında ziyaret gerçekleştirildi.

            Başkan Atan, gazetecilere ziyaretlerinden dolayı teşekkür etti. “Borçka’nın en önemli gelir kaynağının turizm olacağını ve son yıllarda artan turist sayısına karşın alt yapı olarak yetişmenin mümkün olmadığını söyledi. Karagöl’ün artık dünya da bilindiğini, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününüzü kutluyorum. Her yıl bir başka ilçede bugünü kutladığınızı biliyorum. Bu yıl Borçka’yı programa aldığınız için teşekkür ediyorum. Borçka küçük bir belediyedir. 10 milyonluk bütçe ile merkezi hükümetin desteği ile 80 milyonluk yatırım yapmışız. Taşkın koruma, altyapı çalışmaları, su projesi başlatmışız. Ama ben Taşeronlardan şikâyetçiyim. İşler yavaş ilerliyor. Ana firma işi alıyor, Taşerona veriyor. Taşeron bir yerden sonra işini yapamıyor, işler yarım kalıyor. Bundan dolayı büyük sıkıntı çekiyoruz. Bu nedenle birçok iş zamanında bitirilemedi. Turizm için özel sektör burada yatırım yapmalı. Şimdi Metin Arifağaoğlu Batum’da büyük bir otel yaptırıyor. Ama kendi ilçesinde böyle bir proje ortaya koymuyor. Karagöl’de İşadamı hemşehrimiz İsmet Acar’a yaptırmak istediğimiz bir otel inşaatı projemiz var. Karagöl’e gelen turistleri biz daha çok nasıl tutabiliriz? Onlara ne ikram edebiliriz. Konaklama için pansiyon tarzında işletmeler açılsa da bu yeterli olmuyor. Önümüzdeki yıl Borçka’yı ziyarete edecek turist sayısı 1 milyonu geçecek. Biz bunun altından kalkamayız. Bu çok büyük bir rakam” dedi.

            AFGAD Başkanı Turan Şentürk, her yıl yapılan geleneksel etkinlik hakkında bilgi verdi. Şentürk, “Artvin Faal Gazeteciler Derneği olarak kuruluşumuzun ardından başlattığımız geleneksel etkinliğimizin bu yıl ki durağı Borçka oldu. Bundan önce Yusufeli, Arhavi, Kemalpaşa ilçelerimizi ziyaret ettik. Bu yıl Borçka’dayız. Diğer ilçelerimizi de ziyaret edeceğiz. Gittiğimiz ilçelerde belediye başkanlarını, kaymakamlarımızı ziyaret ediyoruz. İlçelerin sorunlarını, yapılanları yapılmayanları yerinde inceliyor ve görüyoruz. Bunun üzerine de bilgi alıyoruz. Tabii burada medya olarak kendi düşüncelerimizi, görüşlerimizi size aktarıyoruz ve daha sonra haberlerimizle kamuoyu ile paylaşıyoruz. Artvin, turizm alanında çok büyük potansiyele sahip olmasına rağmen, bundan yeterince faydalanamadığımız doğrudur. Biz gazeteciler olarak bu konuyu gündemde tutmaya, önerilerimizi, eleştirilerimizi yapmaya devam edeceğiz. Belediyelerin çalışmalarını, eksiklerini, yaptıklarını da yazmaya devam edeceğiz” dedi.

            Belediye ziyareti ardından başkan Atan gazetecilere günün anısına hediye ve Borçka’da yapılan bu etkinlik nedeniyle teşekkür belgesi verdi.

            Kaymakam Türker’den Basın Mensupları Akşlam Yemeğinde bir araya geldi

            Kutlama programı daha sonra Borçka Kaymakamı Hasan Hüsnü Türker tarafından basın mensuplarıyla birlikte akşam yemeğinde bir araya geldi. Dernek Başkanı Turan Şentürk, derneğin tarihçesini, etkinliklerini anlatarak, “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle Bugün Borçka’dayız. Her yıl bir başka ilçede etkinlik yapmaktayız. Bizlere ev sahipliği yaptığınız için teşekkür ediyorum. Borçka’nın sorunlarını, projelerini, ekonomik, kültürel konularda bilgi sahibi olmak ve bunları daha sonraki safhalarda haberlere taşımak için buradayız” dedi.

            Borçka Kaymakamı Hasan Hüsnü Türker, AFGAD’a teşekkür etti.

            Medyanın tanıtım için çok önemli olduğuna vurgu yapan Kaymakam Türker,  “Borçka’nın çok önemli potansiyele sahip zenginlikler barındırdığını, bunların basın yolu ile öne çıkarılabileceğini” ifade ederek günün anısına ilçeyi tanıtan broşür, cd ve tanıtım kitapçığı takdim etti. Program daha sonra çeşitli hediyeler takdimlerinin ardından Nurbay Usta ve Solmaz Akgül ve Mehmet Yılmaz2ın eşliğinde türküler söylenip gönüllerince eğlenerek geceye renk kattılar.

            Haber: Gökhan Özçelik

Bu haber 770 kez okundu.