Vali Doruk’un Katılımıyla Özel Çocuklara Özel Materyaller Dağıtım Töreni Gerçekleşti


Vali Yılmaz Doruk, Karadeniz Bakır İlkokulunda düzenlenen Özel Çocuklara Özel Materyaller Dağıtım törenine katıldı.

Cumhurbaşkanı  Recep Tayyip Erdoğan´ın eşi Emine Erdoğan’ın, Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde 06 Şubat 2019 Çarşamba günü düzenlenen “Özel Çocuklara Özel Materyaller” isimli projenin tanıtımı gerçekleştirilerek aynı gün 7 bölgemizde dağıtımı başlanan materyaller ilimize ulaştı.

Törende öğrencilerle bir süre sohbet eden Vali DORUK, özel çocuklar için üretilen eğitim materyallerinin öğrencilerin öğrenme becerilerine katkı sunduğunu ve somut olması dolayısıyla öğrenmenin kalıcılığını sağladığını belirterek projede emeği geçenlere teşekkür etti.

İl Milli Eğitim Müdürü Abdulcelil Kahveci ve  Şube Müdürü Özcan Köse’nin de hazır bulunduğu materyal teslim alma töreninde özel eğitim öğrencilerinin mutluğu gözlerden kaçmadı.

Özel eğitim öğrencileri için ilimize ulaşan materyalleler 33 okulumuzda 48 özel eğitim sınıfında 183 öğrencimizin istifadesine sunulmuş oldu.

Ülkemizde normal gelişim gösteren öğrencilerin eğitim gördüğü okullarımız bünyesinde açılan; hafif ve orta-ağır düzeyde zihinsel yetersizliği ve otizmi olan bireylere yönelik hizmet veren özel eğitim sınıfları ile özel eğitim okullarında eğitim alan özel çocuklarımız için materyaller üretilmiştir. Bu materyaller; okuma yazma, matematik, bilişsel beceriler, öz bakım, günlük yaşam, toplumsal uyum, sosyal iletişim vb. alanlarındaki becerilerin kazandırılmasına yönelik hazırlanmıştır.

Özel eğitim ihtiyacı olan öğrenciler için eğitim-öğretim sürecinde materyal kullanılması, öğrencileri görsel, işitsel ve dokunsal açıdan desteklemekte, öğretimi yapılan konuların somutlaştırılmasını sağlamaktadır. Bu nedenle eğitim materyali, özel eğitim alanın olmazsa olmaz bir parçasıdır.

Alanda ilk olan bu çalışma ile hedeflenen tüm engelli öğrenciler için okullarımızı dünya standartlarında eğitim materyalleri ile donatarak okullarımızın kapısını mutluluğa açmaktır. Bu vesile ile materyal üretim çalışmalarının devamının getirilmesi düşünülmektedir.

Öğrencilerin öğrenme ve üretme süreçlerini zenginleştirmenin hedeflendiği bu çalışmada, alanda en çok ihtiyaç duyulan materyaller temel alınmıştır. Üretilen bu materyallerin tasarımları Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nce yapılmıştır. 100 farklı çeşit olmak üzere toplamda 143.000 materyal seti hazırlanmıştır. Üretim yerlerine sık sık yapılan toplantılarla ve ziyaretlerle materyaller üzerinde gerekli dönütler verilmiştir.

Materyaller üretilirken malzemelerin fiziksel, mekanik ve kimyasal açıdan öğrencilerin sağlığı için risk oluşturmayacak şekilde kullanılmasına dikkat edilmiştir. Materyaller öğrencilerin ilgi ile kullanabileceği şekilde, sağlam ergonomik ve sınıf içi kullanıma uygun ebatlarda hazırlanmıştır.

Bolu Açık Ceza İnfaz Kurumu Müdürlüğü, Ders Aletleri Yapım Merkezi (DAYM) ve İskitler Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi olmak üzere üç ayrı üretim yerinde üretim çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Bu kapsamda, matematik çubukları, beceri tablası, denge seti, kavramlar seti, eşleştirme kutusu, dört parçalı puzzle, desen eşleme, iki parçalı puzzle gibi 100 çeşit eğitim malzemesi bulunan materyal kolileri, 50 tırı kapsamakta olup 81 vilayetimizde öğrenim gören özel çocuklarımızın okullarına gönderilmektedir.

Ç.P.

Bu haber 1.866 kez okundu.