KKTC MİLLİ EĞİTİM VE KÜLTÜR BAKANI ÖZYİĞİT, TÜRKİYE HALK OYUNLARI FEDERASYONU HEYETİNİ KABUL ETTİ


Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Cemal Özyiğit 8. Halk Dansları Şöleni’ni organize eden Kıbrıs Türk Halk Dansları Federasyonu ile şölene katılmak üzere Türkiye’den gelen ekip temsilcileri ve Türkiye Halk Oyunları Federasyonu yetkililerini kabul etti.

Kıbrıs Halk Dansları Federasyonu Başkanı Özlem Kadirağa, görüşmede yaptığı konuşmada, Özyiğit’e şölene verdiği destekten ötürü teşekkür etti. Bu gece başlayacak etkinlik hakkında bilgiler de veren Kadirağa, şölende 21 dernekten 500 dansçının 64 oyun sahneleyeceğini söyledi.

Türkiye Halk Oyunları Federasyonu Dış İlişkiler Üyesi ve Artvin Halk Oyunları Ekibi Kafile Başkanı Nurettin Albayrak ise, yeryüzü cenneti Artvin’den yavru vatan Kıbrıs’a selam getirdiklerini söyledi.

Artvin’in halk oyunlarında her zaman söz sahibi olduğunu belirten Albayrak, 8. Halk Dansları Şöleni’ni katılmak üzere Kıbrıs’a geldiklerini söyledi.

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Cemal Özyiğit de heyetleri ağırlamaktan büyük mutluluk duyduğunu dile getirdi.

Düzenlenen organizasyonun dostluk duygularının pekişmesi ve kültürel zenginliklerin gelişmesi adına önemli olduğuna dikkat çeken Bakan Özyiğit, kültürlerin kaynaşması, ortak değerleri yaşatmak ve farklılıkların karşılıklı etkileşimle tanınmasını sağlamak adına düzenlenen bu tür organizasyonlara destek vermeye devam edeceklerini söyledi.

Konuşmaların ardından ekipler adına Bakan Özyiğit’e anı plaketi takdim edildi, hatıra fotoğrafı çekildi.

Ziyarette, Artvin Heyeti adına Artvin Halk Oyunları Ekibi kafile başkanı Nurettin Albayrak, Türkiye Halk Oyunları Federasyonu Artvin İl Temsilcisi Erkan Albayrak, Türkiye Halk Oyunları Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Öngüner, Artvin Atabarı 08 Gençlik ve Spor Kulübü Başkanı Hüseyin Er, Artvin Halk Oyunları Ekip Eğitmeni Murat Altuntaş, Artvin ile Erzurum’dan gelen halk oyunları ekipleri yer aldı. ÇP

Bu haber 2.328 kez okundu.