ARTSO’dan KOSGEB- SGK ve İŞKUR Teşvik Primleri İle İlgili Toplantı Düzenledi

İl Sağlık Müdürlüğü’nde Evde Sağlık Hizmetleri Eğitim Toplantısı


ARTSO toplantı salonunda KOSGEB teşvik uygulamaları, SGK Primleri ve İŞ-KUR aracılığı ile işe yerleştirilen çalışanlar ve teşvikleri hakkında İşverenlere, muhasebe ve girişimcilere detaylı bilgi verildi.

Toplantıya SGK İL Müdürü Kahraman Derece ve İŞKUR İl Müdürü Cevdet Ertürk ARTSO Başkanı Seçkin Kurt, KOSGEB İl Müdürü İrfan Ercan Girişimciler, İşverenler, Mali müşavirler İŞKUR temsilcisi, SGK temsilcisi ve basın mensupları katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını Artvin Ticaret Ve Sanayi Odası (ARTO) Yönetim Kurulu Başkanı Seçkin Kurt, Başkan Kurt, “22 Şubat 2019 tarihinde İŞ Kur İl Müdürü Cevdet Ertürk, SGK İl Müdürü Kahraman Derece, KOSGEB İl Müdürü Arif Ercan ile birlikte Artvin Küçük Sanayi Sitesi’ni ziyaret ettik. Bu ziyaretin amacı bugün 26 Şubat 2019 Salı günü yaptığımız toplantıya davet ve istişare ziyaretiydi. Orada esnafımızla konuştuk. Bu toplantının girişimcilerimize, esnafımıza, işverenlerimize bilgi verme, bilgilenme açısından büyük bir katkı sağlayacağını düşünüyorum. Teşviklerle ilgili son gelişmeler, değişiklikler, yararlanma şartları gibi bir çok bilgiyi birlikte öğrenmiş olacağız. SGK İl Müdürümüz ve İş Kur il müdürümüzün aynı anda den gelen önemli bir toplantıları nedeniyle daha sonra katılabileceklerini belirttiler. Biz KOSGEB İl Müdürümüzün sunumuyla başlayalım.” dedi.

KOSGEB İl Müdürü Arif Ercan Kurumun teşvik uygulamaları ile ilgili bilgi verdi. Ercan; “Bugün KOSGEB hakkında destelemelerimizle ilgili bilgi vereceğiz. Kurum olarak 10 çeşit desteklememiz var. Hepsini anlatmaya zamanımız yetmez Kurumumuz, artvin@kosgeb.gov.tr adresinden bilgi alabilirsiniz.

KOBİ tanımı değişti . Yeni tanımda KOBİ; Çalışan sayısı 250’yi aşmayan yıllık bilanço toplamı veya net satış hâsılatı 125 milyonu aşmayan işletmelere KOBİ denir. . KOBİ’lerin ekonomi deki payı kısaca, Toplam işletmelerin %99,83’ü, Toplam istihdamın %72,7’si, Toplam katma değerin %50,6’sı, Toplam satışların %62’si,Toplam yatırımların %58,3’ü, Toplam ihracatın %55,3.. Dolayısıyla toplumun her kesimini hepimizi yakından ilgilendiren çok çok önemli bir konudur” dedi.

Yeni mevzuat ve KOSGEB destekleri ile ilgili sunum gerçekleştirdi, kendisine sorulan sorulara cevap verdi.

Ardın SGK adına SGK Merkez Müdürü Sami Arslan sigorta teşvikleri ile ilgili bilgi verdi.

Arslan, “SGK teşvik primi olarak %5 herkese uygulanıyor. Bunun yanında %6’da düzenli ödemeler halinde bir indirim uygulanıyor. BU da &11’i buluyor” dedi. SGK prim, ödeme ve yapılandırma ile ilgili bilgi vererek, işverenlerin düzenli prim ödemeleri halinde büyük bir indirimden faydalanıldığına dikkat çekti. Toplantıda asgari ücretle çalışan bir işçinin işverene vergilerle birlikte 1168 TL’ye mal olduğu da işverenler tarafından dile getirildi.

Son olarak İŞ-KUR sunum gerçekleştirdi. En çok soru sorulan kurum ise İŞKUR oldu. İş kur aracılığı ile işe alınanların düzgün çalışmadığı, nasılsa kısa süreli oldukları için işverene de faydasının çok az olduğuna dikkat çeken işverenler, buna acil çözüm bulunması gerektiği, bu haliyle halkın vergilerinin çalışmayan insanlara gittiği ve bir çözüm olmadığı dile getirildi.

Ç.P.

Bu haber 1.872 kez okundu.